۱۴۰۲ جمعه ۳۱ شهريور
شرح خبر
0 : 0 - 1402/06/27 - تعداد بازدید : 46
بازدید استاندار خراسان رضوی از ایستگاه شهید مطهری

مدیر کل راه آهن خراسان در بازدید استاندار خراسان رضوی از ایستگاه راه آهن شهید مطهری و زیرساخت های آن گفت: طی ماه های گذشته با اجرای طرح توسعه، طول سکوی شماره یک ایستگاه راه آهن شهید مطهری از 250 به 450 متر افزایش یافت و در حال حاضر سکوهای یک و دو این ایستگاه راه آهن به صورت همزمان ظرفیت تخلیه و بارگیری 280 واگن باری را دارد.

مصطفی نصیری ورگ افزود: طرح توسعه ایستگاه راه آهن شهید مطهری از شهریور ماه پارسال در بخش های مختلف کلید خورد و تاکنون 300 میلیارد ریال فقط در بخش توسعه سکوهای بارگیری هزینه شده است.

وی ادامه داد:هم اکنون ساخت سکوی سوم ایستگاه راه آهن شهید مطهری به طول 450 متر و عرض 15 متر در حال انجام است که تا 2 ماه دیگر این طرح خاتمه یافته و ظرفیت بارگیری، تخلیه و «ترانشیپمنت» همزمان کالا در این ایستگاه به 350 واگن باری افزایش می یابد.

مدیر کل راه آهن خراسان گفت: طی پنج ماه ابتدایی امسال 402 هزار تن کالا از راه آهن خراسان و ایستگاه راه آهن بین المللی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 12 درصد رشد داشته است.

نصیری ورگ افزود: مقصد عمده این کالاهای صادراتی به ترتیب کشورهای ترکمنستان و ازبکستان بوده و سیمان و مصالح ساختمانی عمده ترین این کالاهای صادراتی است.

وی ادامه داد: از مجموع این تناژ کالای صادراتی، 388 هزار تن معادل 96 درصد در ایستگاه های راه آهن خراسان رضوی بارگیری شده که سهم ایستگاه راه آهن شهید مطهری به تنهایی از این بارگیری ها 60 درصد است که نشان دهنده اهمیت این بارانداز ریلی در حوزه صادرات ریلی کشور از مرز سرخس است.

استاندار خراسان رضوی هم در این بازدید گفت: ایستگاه راه آهن شهید مطهری به عنوان عقبه مرزهای سرخس و دوغارون خراسان رضوی، پشتیبانی کننده تجارت و ترددهای تجاری از این مرزهاست.

یعقوبعلی نظری افزود: 70 درصد صادرات و ترانزیت از مرز سرخس از طریق ریل انجام می شود و ایستگاه راه آهن مطهری عقبه سرخس است. وی ادامه داد: خراسان رضوی و محدوده فعالیت ایستگاه شهید مطهری در بخش ترانزیت و صادرات کالا در کشور بسیار حائز اهمیت است چرا که این موقعیت جغرافیایی محل تلاقی گذرگاههای شمال- جنوب و غرب- شرق است.

استاندار خراسان رضوی گفت: تبادلات تجاری و فعالیت های بارگیری کالا در خطوط ریلی و جاده ای واقع در منطقه فعالیت ایستگاه راه آهن شهید مطهری می تواند به خوبی صادرات و ترانزیت کالا از استان تا بنادر جنوبی و شمالی کشور را نیز پوشش دهد.

نظری افزود: شهر فرودگاهی امام رضا(ع) قرار است در همین محدوده جغرافیایی ساخته شود و از طرفی "آماد شهر" استان نیز در همین منطقه برپا خواهد شد.

وی اضافه کرد: توسعه و فراهم آوری زیرساختهای لازم در این محدوده به عنوان جغرافیای تاثیرگذار در بخش صادرات، ترانزیت و حمل و نقل ریلی و جاده ای استان در دستور کار قرار دارد.

استاندار خراسان رضوی گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این بخش ورود کرده اند و لازم است هدف گذاری و راهبردهای مربوطه در استان به درستی تعریف شود. ایستگاه راه آهن شهید مطهری در 50 کیلومتری جنوب مشهد، در بخش رضویه این شهرستان و در حاشیه جاده مشهد -فریمان واقع شده است.

امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
کليه حقوق محتواي اين سايت متعلق به راه آهن جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
Powered by DorsaPortal